<

هواوی می‌تواند بخشی از معامله تجاری با چین باشد

نویسنده: farnet.ir ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰ ق.ظ مشاهده: ۳۴۷ بار
هواوی می‌تواند بخشی از معامله تجاری با چین باشد

مطمئنا خبر دارید که هفته گذشته وزارت بازرگانی آمریکا نام هواوی و هفتاد شرکت تابعه آن به لیست افراد حقیقی شامل تحریم‌های این کشور اضافه کرد.
اضافه شدن نام هواوی به لیست افراد حقیقی شامل تحریم‌های آمریکا راه را برای تحریم شرکت‌های آمریکایی باز کرد که از مهمترین آنها می‌توان به تحریم هواوی توسط گوگل، تحریم هواوی توسط کوالکام و اینتل و همچنین تحریم هواوی توسط مایکروسافت اشاره کرد.
تحریم هواوی به عنوان دومین سازنده بزرگ گوشی‌های تلفن همراه و پیشرو بازار تجهیزات شبکه در جهان اگر چه به بهانه امنیتی صورت گرفته و دولت ترامپ آن را به این بهانه دانسته که دستگاه‌های اطلاعاتی چین از تجهیزات هواوی برای جاسوسی شهروندان آمریکایی استفاده می‌کند و حالا دولت آمریکا تحریم هواوی را برای صیانت از شهروندان ایالات متحدلازم می‌داند اما ظاهرا سکه تحریم هواوی توسط آمریکا روی دیگری نیز دارد.
اگرچه دولت ترامپ تاکنون مدرک و شواهد قانع‌کننده‌ای در خصوص ادعای خود در مورد تهدید امنیتی شرکت هواوی ارائه نکرده اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا توضیحاتی مبهم و واقعا غیرقابل قبول در پاسخ به یک خبرنگار در نشست وزارت کشاورزی ایالات متحده که از او در مورد تحریم هواوی پرسیده، ارائه داده است.
 
- دونالد ترامپ در مورد تحریم هواوی در پاسخ به این خبرنگار گفته است:
هواوی چیزی است که بسیار خطرناک است. شما نگاه کنید از نظر امنیتی و نظامی بسیار خطرناک است. بنابراین ممکن است هواوی حتی در یک نوع معامله تجاری گنجانده شود. اگر ما یک مذاکره را ترتیب دهیم من می‌توانم تصور کنم که هواوی می‌تواند به شکلی بخشی از معامله تجاری ما باشد!
 
این اظهارات از انجا مبهم و گنگ است که رسانه‌های امریکایی پرسیده‌اند که اگر هواوی واقعا یک تهدید امنیتی و نظامی است چرا باید در یک مذاکره تجاری احتمالی با چین گنجانده شود. اگر چه این موضوع سابقه نزدیکی دارد.
 
- ترامپ سرنوشت هواوی را به معامله تجاری با چین گره زده است!
هنگامی که در رویدادی مشابه تحریم شرکت ZTE اتفاق افتاد، به دلیل شواهد واقعی نقض تحریم تجاری با ایران بود. این شرکت قرار بود طی 7 سال از انجام کسب و کار با ایالات متحده ممنوع شود، اما شرکت ZTE و ایالات متحده با وجود توصیه کنگره به توافق نهایی با یکدیگر رسیدند اگرچه حتی بررسی موارد این توافق از یک توافق کاملا یکطرفه خبر دارد تا جایی که ایالات متحده علاوه بر جریمۀ‌های سنگین هم‌اکنون بر اساس آن توافق حتی قادر به تغییر مدیران اجرایی شرکت ZTE است!
 
با توجه به این شواهد به نظر می‌رسد هواوی قربانی جنگ تجاری آمریکا و چین شده که هر روز با پرتاب موشک‌های افزایش تعرفه‌ها به سمت یکدیگر مشغولند. تحریم هواوی به دلایل امنیتی که مطمئنا در مقایسه با ZTE درگیری تکنولوژیکی و تجاری بیشتری با شرکت‌های آمریکایی و حتی جهانی دارد، بهانه‌ایست در دست دولت ترامپ تا بتواند با گزینه‌های بیشتری به مذاکره احتمالی در جنگ تجاری و البته معامله تجاری با چین برود و حالا سرنوشت مرگ یا زندگی هواوی به این مذاکره گره خورده است!

نظر خودتان را ارسال کنید